Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GSID300A125S5C1 |
| Manufacturer | SemiQ |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Configuration | 3 Phase Inverter |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1250 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600 A |
| Power - Max | 2500 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.4V @ 15V, 300A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 30.8 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | Module |
The following parts include "GSID300A125S5C1" in Silicon Labs GSID300A125S5C1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.