Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GSID200A120S3B1 |
| Manufacturer | SemiQ |
| Series | Amp+™ |
| Package/Case | D-3 Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| IGBT Type | - |
| Configuration | 2 Independent |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 400 A |
| Power - Max | 1595 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2V @ 15V, 200A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 20 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | D3 |
The following parts include "GSID200A120S3B1" in Silicon Labs GSID200A120S3B1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.