Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GSID100A120T2C1A |
| Manufacturer | SemiQ |
| Series | Amp+™ |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200 A |
| Power - Max | 800 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 100A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 13.7 nF @ 25 V |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | Module |
The following parts include "GSID100A120T2C1A" in Silicon Labs GSID100A120T2C1A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.