Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GSA100AA60 |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100 A |
| Power - Max | 500 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.5V @ 15V, 100A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100 µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 6.69 nF @ 10 V |
| Input | DC |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | SOT-227 |
The following parts include "GSA100AA60" in Silicon Labs GSA100AA60.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.