Murata Electronics GRMJN7R61C206ME05D
Part No.:
GRMJN7R61C206ME05D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 20UF 16V X5R 0704
Shipping
GRMJN7R61C206ME05D Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GRM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0704 (1810 Metric)
Size / Dimension:
0.071" L x 0.039" W (1.80mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.031" (0.80mm)