Murata Electronics GQM2195C2E3R0BB12D
Part No.:
GQM2195C2E3R0BB12D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 3PF 250V NP0 0805
Shipping
GQM2195C2E3R0BB12D Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GQM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
3 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)