Vishay General Semiconductor - Diodes Division GDZ6V8B-G3-18
Part No.:
GDZ6V8B-G3-18
Description:
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323
Shipping
GDZ6V8B-G3-18 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 3.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C