Vishay General Semiconductor - Diodes Division GDZ6V2B-HG3-18
Part No.:
GDZ6V2B-HG3-18
Description:
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Shipping
GDZ6V2B-HG3-18 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C