Vishay General Semiconductor - Diodes Division GDZ5V1B-HG3-08
Part No.:
GDZ5V1B-HG3-08
Description:
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
Shipping
GDZ5V1B-HG3-08 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C