Vishay General Semiconductor - Diodes Division GDZ36B-HG3-18
Part No.:
GDZ36B-HG3-18
Description:
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323
Shipping
GDZ36B-HG3-18 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
36 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
300 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 27 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C