Vishay General Semiconductor - Diodes Division GDZ27B-HG3-08
Part No.:
GDZ27B-HG3-08
Description:
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323
Shipping
GDZ27B-HG3-08 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 21 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C