Vishay General Semiconductor - Diodes Division GDZ16B-G3-08
Part No.:
GDZ16B-G3-08
Description:
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323
Shipping
GDZ16B-G3-08 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±4%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C