Vishay General Semiconductor - Diodes Division GDZ15B-HG3-18
Part No.:
GDZ15B-HG3-18
Description:
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323
Shipping
GDZ15B-HG3-18 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
42 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C