Murata Electronics GCM21BC71A475KA73L
Part No.:
GCM21BC71A475KA73L
Description:
CAP CER 4.7UF 10V X7S 0805
Shipping
GCM21BC71A475KA73L Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7S
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)