Murata Electronics GCJ21BR71H473KA01L
Part No.:
GCJ21BR71H473KA01L
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Shipping
GCJ21BR71H473KA01L Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)