Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GB100XCP12-227 |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-227-4 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| IGBT Type | PT |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100 A |
| Power - Max | - |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2V @ 15V, 100A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 8.55 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | SOT-227 |
The following parts include "GB100XCP12-227" in Silicon Labs GB100XCP12-227.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.