Gowanda Electronics GA20-103K
Part No.:
GA20-103K
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
HIGH CURRENT AXIAL POWER CHOKE
Shipping
GA20-103K Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
GA20
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.156 mA
Current - Saturation (Isat):
1.2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
208mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.630" L (6.60mm x 16.00mm)