Gowanda Electronics GA10-182K
Part No.:
GA10-182K
Shipping
GA10-182K Information
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.432 mA
Current - Saturation (Isat):
1.6mA
DC Resistance (DCR):
47mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.630" L (6.60mm x 16.00mm)