Gowanda Electronics GA10-121K
Part No.:
GA10-121K
Shipping
GA10-121K Information
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
5.272 mA
Current - Saturation (Isat):
6.3A
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
148MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.630" L (6.60mm x 16.00mm)