Gowanda Electronics GA10-102K
Part No.:
GA10-102K
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
HIGH CURRENT AXIAL POWER CHOKE
Shipping
GA10-102K Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
GA10
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.818 mA
Current - Saturation (Isat):
2.4A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
35mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
35MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.630" L (6.60mm x 16.00mm)