Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | G3S06503A |
| Manufacturer | Global Power Technology-GPT |
| Series | - |
| Package/Case | TO-220-2 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 11.5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 3 A |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 650 V |
| Capacitance @ Vr, F | 181pF @ 0V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
The following parts include "G3S06503A" in Silicon Labs G3S06503A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.