FT839ND1-RT.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FT839ND1-RT |
| Manufacturer | Fremont Micro Devices Ltd |
| Series | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | 15.5 V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6V ~ 30V |
| Duty Cycle | 47% |
| Frequency - Switching | - |
| Power (Watts) | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "FT839ND1-RT" in Silicon Labs FT839ND1-RT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.