SR10LG-G.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SR10LG-G |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Output Isolation | Non-Isolated |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Breakdown | - |
| Topology | Shunt |
| Voltage - Start Up | - |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - |
| Duty Cycle | - |
| Frequency - Switching | 50Hz ~ 60Hz |
| Power (Watts) | - |
| Fault Protection | Current Limiting |
| Control Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "SR10LG-G" in Silicon Labs SR10LG-G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.