FT838D1-BL-RT.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FT838D1-BL-RT |
| Manufacturer | Fremont Micro Devices Ltd |
| Series | - |
| Package/Case | SC-74A, SOT-753 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Output Isolation | Isolated |
| Internal Switch(s) | No |
| Voltage - Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | 17.6 V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6.6V ~ 30V |
| Duty Cycle | - |
| Frequency - Switching | - |
| Power (Watts) | 18 W |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Circuit, Over Temperature, Over Voltage |
| Control Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "FT838D1-BL-RT" in Silicon Labs FT838D1-BL-RT.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.