Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FSMD014-R |
| Manufacturer | RFE/Fuzetec |
| Package/Case | 1812 (4532 Metric), Concave |
| Series | FSMD1812 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | - |
| Voltage - Max | 60V |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 140 mA |
| Current - Trip (It) | 300 mA |
| Current - Max | 100 A |
| Time to Trip | 8 ms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 1.2 Ohms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 6.5 Ohms |
| Resistance - 25°C (Typ) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Lead Spacing | - |
The following parts include "FSMD014-R" in Silicon Labs FSMD014-R.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.