Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FPF2G120BF07AS |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | Field Stop |
| Configuration | 3 Independent |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 650 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 40 A |
| Power - Max | 156 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.2V @ 15V, 40A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250 µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | - |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | F2 |
The following parts include "FPF2G120BF07AS" in Silicon Labs FPF2G120BF07AS.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.