Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | FP7G100US60 |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Series | Power-SPM™ |
| Package/Case | EPM7 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Obsolete |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100 A |
| Power - Max | 400 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 100A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250 µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 6.085 nF @ 30 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | EPM7 |
The following parts include "FP7G100US60" in Silicon Labs FP7G100US60.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.