Eaton - Electronics Division FP1107R2-R51-R
Part No.:
FP1107R2-R51-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 510NH 42A 0.47MOHM SMD
Shipping
FP1107R2-R51-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
FLAT-PAC, FP1107
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
510 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
42 A
Current - Saturation (Isat):
18A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.47mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.283" W (11.00mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max):
0.283" (7.20mm)