Eaton - Electronics Division FP1010V6-R470-R
Part No.:
FP1010V6-R470-R
Description:
IND FLAT PAC 470NH 30A SMT 2
Shipping
FP1010V6-R470-R Information
Series:
FP1010
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
54 A
Current - Saturation (Isat):
30A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.394" L x 0.276" W (10.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)