Eaton - Electronics Division FP1010R3-R180-R
Part No.:
FP1010R3-R180-R
Description:
IND FLAT PAC 180NH 63A 2 PADS
Shipping
FP1010R3-R180-R Information
Series:
FP1010
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
78 A
Current - Saturation (Isat):
49A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.145mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.378" L x 0.252" W (9.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)