Eaton - Electronics Division FP1010R3-R150-R
Part No.:
FP1010R3-R150-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND FLAT PAC 150NH 63A 2 PADS
Shipping
FP1010R3-R150-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
FP1010
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
78 A
Current - Saturation (Isat):
60A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.145mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.378" L x 0.252" W (9.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)