Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FMS6G10US60 |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | 25PM-AA |
| Packaging | Box |
| Product Status | Obsolete |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10 A |
| Power - Max | 66 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.7V @ 15V, 10A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250 µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 710 pF @ 30 V |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | 25PM-AA |
The following parts include "FMS6G10US60" in Silicon Labs FMS6G10US60.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.