Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FM340-MST-H |
| Manufacturer | Formosa Microsemi Co., Ltd. |
| Series | - |
| Package/Case | SOD-123F |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550 mV @ 3 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 40 V |
| Capacitance @ Vr, F | 150pF @ 4V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-123ST |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
The following parts include "FM340-MST-H" in Silicon Labs FM340-MST-H.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.