Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FM1V40-N-H |
| Manufacturer | Formosa Microsemi Co., Ltd. |
| Series | - |
| Package/Case | SC-76, SOD-323 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 400 mV @ 40 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 1A (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 mA @ 40 V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-323 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
The following parts include "FM1V40-N-H" in Silicon Labs FM1V40-N-H.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.