VPG Foil Resistors FLCX200K00Q
Part No.:
FLCX200K00Q
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
FLCX200K00Q 5 PPM CONFORMAL
Shipping
FLCX200K00Q Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
FLC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
200 kOhms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
0.295" L x 0.087" W (7.50mm x 2.20mm)
Height - Seated (Max):
0.264" (6.70mm)