KYOCERA AVX FLCO6M0166K4C
Part No.:
FLCO6M0166K4C
Package:
Radial - 4 Leads
Shipping
FLCO6M0166K4C Information
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
16 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
450V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.988" (50.50mm)
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)