KYOCERA AVX FLCI6M0166K2C
Part No.:
FLCI6M0166K2C
Package:
Radial
Shipping
FLCI6M0166K2C Information
Package/Case:
Radial
Capacitance:
16 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
450V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.5 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.988" (50.50mm)
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)