KYOCERA AVX FLCI6L0206K2C
Part No.:
FLCI6L0206K2C
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
NEW
Shipping
FLCI6L0206K2C Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package/Case:
Radial
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.5 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.988" (50.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)