WIMA FKP3O101002B00KSSD
Part No.:
FKP3O101002B00KSSD
Description:
FKP 3 100 PF 1000 VDC 3X8.5X10 P
Shipping
FKP3O101002B00KSSD Information
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)