WIMA FKP2O106801G00JI00
Part No.:
FKP2O106801G00JI00
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
FKP 2 680 PF 1000 VDC 5.5X7X7.2
Shipping
FKP2O106801G00JI00 Information
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
680 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)