WIMA FKP2O104701G00HSSD
Part No.:
FKP2O104701G00HSSD
Description:
FKP 2 470 PF 1000 VDC 5.5X7X7.2
Shipping
FKP2O104701G00HSSD Information
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±2.5%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)