WIMA FKP2J014701I00KSSD
Part No.:
FKP2J014701I00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
FKP 2 4700 PF 630 VDC 6.5X8X7.2
Shipping
FKP2J014701I00KSSD Information
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)