WIMA FKP2C016801D00HSSD
Part No.:
FKP2C016801D00HSSD
Description:
FKP 2 6800 PF 63 VDC 4.5X6X7.2 P
Shipping
FKP2C016801D00HSSD Information
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±2.5%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)