Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FH06004Y |
| Manufacturer | fastSiC |
| Series | Husky |
| Package/Case | DO-221AC, SMA Flat Leads |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 6.2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55 V @ 4 A |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35 µA @ 520 V |
| Capacitance @ Vr, F | 16pF @ 400V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | DO-221AC (SlimSMA) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
The following parts include "FH06004Y" in Silicon Labs FH06004Y.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.