Amphenol ICC (Commercial Products) FCE17C37PC44B
Part No.:
FCE17C37PC44B
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Shipping
FCE17C37PC44B Information
Packaging:
Box
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
37
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C)
Flange Feature:
Board Side (4-40)
Current Rating (Amps):
5A
Backset Spacing:
0.590" (14.99mm)