Signal Transformer FCBA1-1210F-4R7J
Part No.:
FCBA1-1210F-4R7J
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
FIXED IND 4700NH 280MA 4 MOHM
Shipping
FCBA1-1210F-4R7J Information
Series:
FCBA1-1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
280 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
4Ohm Max
Q @ Freq:
16 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.140" L x 0.115" W (3.56mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max):
0.089" (2.25mm)