Signal Transformer FCBA1-1210F-1R0J
Part No.:
FCBA1-1210F-1R0J
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
FIXED IND 1000NH 320MA 1.85 MOHM
Shipping
FCBA1-1210F-1R0J Information
Series:
FCBA1-1210
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
320 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.85Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant:
340MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
35 MHz
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.140" L x 0.115" W (3.56mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max):
0.089" (2.25mm)