Signal Transformer FCBA1-1008F-R47J
Part No.:
FCBA1-1008F-R47J
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 470NH 450MA 1.19 MOHM
Shipping
FCBA1-1008F-R47J Information
Series:
FCBA1-1008
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
450 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.19Ohm Max
Q @ Freq:
45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
450MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)