Signal Transformer FCBA1-1008F-R10J
Part No.:
FCBA1-1008F-R10J
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 100NH 650MA 0.56 MOHM
Shipping
FCBA1-1008F-R10J Information
Series:
FCBA1-1008
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
650 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
560mOhm Max
Q @ Freq:
60 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant:
1GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)