Signal Transformer FCBA1-1008F-4N7J
Part No.:
FCBA1-1008F-4N7J
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 4.7NH 1000MA 0.045 MOH
Shipping
FCBA1-1008F-4N7J Information
Series:
FCBA1-1008
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Inductance:
4.7 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 1.5GHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)